Лікар-нефролог Вищої категорії

Гемодіаліз – це один із способів замісної ниркової терапії у пацієнтів з термінальною стадією хронічної чи гострої ниркової недостатності, за допомогою якого проводиться видалення кінцевих продуктів метаболізму – креатиніну та сечовини, а також вільної води. Метод заснований на принципі дифузії та конвекції речовин з малою та середньою молекулярною масою через напівпроникну мембрану, що дозволяє видалити з крові токсичні речовини та продукти метаболізму. Призначають такі процедури при важких захворюваннях нирок або надходженні в кров великої кількості токсинів. Якщо через патологію або поранення нирки відмовляють, їх функції бере на себе мембрана діалізаторів.
До загальних причин ниркової недостатності належать:
Крім того, нирки можуть раптово зупинитися (гостре пошкодження нирок) після важкої хвороби, складної операції, інфаркту або іншої серйозної проблеми. Деякі ліки також можуть спричинити пошкодження нирок.
Під час процедур пацієнт сидить або лежить на кушетці, поки його кров тече через діалізатор – фільтр, який діє як штучна нирка для очищення крові. Пацієнт можете використати даний час для перегляду телевізора чи фільму, читання або сну.
Підготовка. Перевіряється вага пацієнта, артеріальний тиск, пульс і температура. Шкіра в місці доступу – очищається.
Початок. Під час гемодіалізу дві голки вводять у руку через місце доступу і закріплюють пластирем. Кожна голка прикріплена до гнучкої пластикової трубки, яка з’єднується з діалізатором. За допомогою однієї трубки діалізатор фільтрує кров, дозволяючи продуктам метаболізму та рідині переходити з крові в очищувальну рідину, яка називається діалізатом. Відфільтрована кров повертається до тіла через другу трубку.
Симптоми. Пацієнт може відчувати нудоту і спазми в животі, при видаленні надлишкової рідини, особливо якщо ГД проводиться лише три рази на тиждень, а не частіше.
Моніторинг. Оскільки артеріальний тиск і частота серцевих скорочень можуть коливатися при видаленні надлишкової рідини, відбувається постійний моніторинг даних показників під час процедури.
Завершення. Після завершення гемодіалізу голки видаляють із місця доступу та накладають тугу пов’язку, щоб запобігти кровотечі. Знову реєструється вага пацієнта.
Тривалість одного сеансу гемодіалізу залежить від методики, і в середньому становить 4-6 годин.
Лікар-нефролог
вища категорія
Лікар-стажист з нефрології
Сестринська справа
вища категорія
Лікар-нефролог Вищої категорії
Центр надає кваліфіковану спеціалізовану медичну допомогу пацієнтам з ураженням нирок і проводять замісну ниркову терапію
Центр надає кваліфіковану спеціалізовану медичну допомогу пацієнтам з ураженням нирок і проводять замісну ниркову терапію