Доступні ліки
Програма “Доступні ліки”
«Доступні ліки» — урядова програма, що забезпечує повну або часткову оплату вартості деяких лікарських засобів з бюджетних коштів.
За програмою реімбурсації “Доступні ліки” пацієнти можуть отримати безоплатно чи з незначною доплатою лікарські засоби від серцево-судинних захворювань, бронхіальної астми, діабету II типу, а також для первинної та вторинної профілактики інфарктів та інсультів.
Реімбурсація ліків — повне або часткове відшкодування суб’єктам господарювання, які здійснюють діяльність з роздрібної торгівлі лікарськими засобами, вартості лікарських засобів або медичних виробів, що були відпущені пацієнту на підставі рецепта, за рахунок коштів Державного бюджету України.
Доступні лікі
Які препарати входять до програми «Доступні ліки»?
З 01.09.2022р. набрав чинності Реєстр лікарських засобів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення, станом на 18 лютого 2022 року, затверджений наказом МОЗ від 25.02.2022 № 366.
Цей Реєстр було поділено за наказом МОЗ №336 на два розділи:
І. Лікарські засоби, крім препаратів інсуліну
Розділ містить 368 позицій лікарських засобів вітчизняного та іноземного виробництва, з яких 113 будуть відпущені пацієнтам безплатно інші з невеликою доплатою.
IІ. Препарати інсуліну
Розділ включає 76 позицій препарату інсуліну у різному дозуванні, формі випуску та представлений досить широким спектром виробників. Це і Україна, Індія, Данія, Франція, Німеччина, Польща, Бразилія та Китай.
Переважна більшість препаратів інсуліну, 47 позицій, буде відпущена безоплатно, за деякі позиції потрібно буде доплатити.
Які препарати можна придбати за діючою речовиною?
Перелік лікарських засобів великий, але до нього не входять препарати інсуліну
- Аміодарон
- Амітриптилін
- Амлодипін
- Атенолол
- Ацетилсаліцилова кислота
- Беклометазон
- Бісопролол
- Будесонід
- Вальпроєва кислота
- Варфарин
- Верапаміл
- Галоперидод
- Гідрохлортіазид
- Глібенкламід
- Гліклазид
- Десмопресин
- Дигоксин
- Еналаприл
- Ізосорбіду динітрат
- Іпратропію бромід
- Карбамазепін
- Карведілол
- Клозапін
- Клопідогрель
- Ламотриджин
- Лозартан
- Метопролол
- Метформін
- Нітрогліцерин
- Ніфедипін
- Рисперидон
- Сальбутамол
- Симвастатин
- Спіронолактон
- Тіотропію бромід
- Фенітоїн
- Флуоксетин
- Фуросемід
Ті лікарські засоби, які підлягають реімбурсації, з 1 квітня 2019 року необхідно виписувати лише через ЕСОЗ у формі е-рецепта.
Лікар надає пацієнту електронний рецепт, а пацієнт йде в аптеку, яка бере участь у програмі, та отримує ліки по програмі «Доступні ліки» незалежно від місця проживання чи реєстрації.
Хто може виписати рецепт на «Доступні ліки» та інсулін?
Якщо у пацієнта серцево-судинні захворювання, цукровий діабет II типу, бронхіальна астма, тоді е-рецепт надають лікарі первинної медичної допомоги, тобто сімейний лікар, терапевт або педіатр.
Препарати інсуліну та препарати для лікування нецукрового діабету можна отримати за електронним рецептом, який надали лікарі за спеціальностями «Ендокринологія», «Дитяча ендокринологія» і лікарі первинної медичної допомоги (тільки на основі призначення лікаря-ендокринолога).
Щодо лікарських засобів для лікування розладів психіки та поведінки, то для їх отримання необхідно звернутися до лікарів за спеціальностями «Психіатрія» або «Дитяча психіатрія». Лікарі за спеціальностями «Психіатрія», «Дитяча психіатрія», «Неврологія» та «Дитяча неврологія» можуть надати е-рецепти на препарати для лікування епілепсії.
Якщо під час війни громадянину довелося покинути свій дім та переїхати до безпечного місця, а з сімейним лікарем або педіатром немає зв’язку, він може отримати рецепт в найближчому центрі надання первинної медичної допомоги. Укладати нову декларацію не потрібно.